شما0محصول
در سبد خرید خود دارید

اخبار و رویدادها

پیشکش شب یلدا

یلدا، بلندترین شب سال یا همان شب چله که بهانه ای است برای دور هم جمع شدن و شاد بودن. از قدیم در ایران باستان شب شروع زمستان را دور هم جمع می شدند و به مناسبت ورود به چله بزرگ و شروع انقلاب زمستانه آن شب را به شادمانی می گذراندند. شاید از مادربزرگ ها شنیده باشید که اگر در خانواده تازه عروسی باشه، رسم بر این بوده که از طرف خانواده داماد برای خانواده عروس هدیه هایی به مناسبت شب یلدا می بردند و خانواده عروس هم میزبان خانواده داماد می شدند.

این هدیه ها معمولا نشانه ای رسیدن به فصل سرما در خود داشتند مثلا، برای تازه عروس چکمه زمستانی هدیه می گرفتند یا پارچه ای پشمی می بردند. البته تنقلات، آجیل، هندوانه و انار شب یلدا جزو اصلی این هدیه است که هر خانواده ای با سلیقه خودش تنقلات را تزئین می کند و همراه با کادویی که گفتیم برای عروس خانم می برند. تنقلات معمولا در سبدهایی چیده می شوند و دور آن تور پیچیده می شود و هندوانه را به شکل های خاصی مانند گل و یا اشکال دیگر برش می دهند و در دیس چیده می چینند و همینطور انار بصورت دانه دانه شده در دیس های زیبا به خانواده عروس پیشکش می کنند. بعضی خانواده ها هم به جای پارچه، تکه ای طلا به عروس هدیه می دهند و خلاصه آن شب با شادی کنار دو خانواده می گذرد.

از دیگر رسوم شب یلدا، حافظ خوانی است که از قدیم در بین ایرانیان رواج داشته و بلندی این شب زیر کرسی و با خواندن ابیات حافظ توسط بزرگترهای خانواده سپری می شده است و امروزه هم در بین مردم رواج دارد.

برچسب:
تاریخ نشر خبر: ۰۵ آذر، ۱۳۹۶