شما0محصول
در سبد خرید خود دارید

اخبار و رویدادها

شادمانی سلامتی را بهبود می بخشد

دانشمندان سال ها فکر می کردند که شادمانی تاثیر واقعی روی سلامت فیزیکی می گذارد، اما تحقیقات جدید نشان داده است که این موضوع بسیار جدی تر از یک تاثیر است و سلامتی و شادمانی کاملا با هم مرتبط هستند.

طبق تحقیقاتی که در ژورنال روانشناسی با عنوان "سلامتی و خوب بودن" به چاپ رسیده است، تاثیر احساس خوشی - به عنوان معیاری از رضایت افراد از زندگی شان- بر روی فاکتور های مختلف سلامت جسمی مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیقات بر اساس 20 مرجع قبلی و 150 مورد پژوهشی بسط داده شد. بر طبق صحبت های پروفسور دینر، استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه Utah، بدون شک خوشی و شادمانی تاثیر مستقیم بر سلامت جسمی دارد. به عنوان نمونه، افراد شاد بیشتر از خود مراقبت می کنند و زندگی سالم را انتخاب می کنند مانند ورزش کردن، خوردن غذاهای سالم و خواب کافی. همچنین تحقیقات نشان می دهد که شادی تاثیر مثبتی بر سیستم قلب و عروق و سیستم ایمنی، هورمون ها و التهابات بدن و التیام زخم های بدن دارد.

طبق این تحقیقات، به طور قطع احساس خوشی بر سلامتی و طول عمر تاثیر می گذارد. اما سوال اینجاست که چرا سلامتی و شادی برای بعضی افراد با هم مرتبط هستند و برای بعضی نه؟!

شاد بودن تضمینی بر سلامت بودن و طول عمر نیست و هنوز دلیل این موضوع پیدا نشده است. مانند افرادی که سال ها سیگار می کشند و عمری طولانی دارند در حالی که یک نفر بدون کشیدن حتی یک سیگار، در 50 سالگی می میرد. این تناقض وجود دارد.

طبق تحقیقاتی در سال 2015 بر روی یک میلیون زن، مشخص شد که شادی هیچ تاثیری در آمار مرگ و میر ندارد.

افراد کارهای زیادی انجام می دهند تا سلامت بمانند، میوه و سبزیجات می خورند، دوچرخه سواری می کنند، کوهنوردی می کنند و ... اما ما می خواهیم به افراد یاد بدهیم که یک کار دیگر هست که با انجام دادنش به سلامت جسم و روحی می رسند. در حالی که توصیه های زیادی در رابطه با کم کردن استرس و ناراحتی به ما می شود، اما شادی واقعی در نزدیکی ماست،

یاد بگیریم که از کاری که میکنیم لذت ببریم، شکر گذار خداوند باشیم و دید مثبتی به اطرافیان داشته باشیم، این شادی واقعی است.

برچسب:
تاریخ نشر خبر: ۱۰ مهر، ۱۳۹۶