شما0محصول
در سبد خرید خود دارید

اخبار و رویدادها

چشم روشنی چی بخرم؟

حتما براتون پیش اومده که کسی از اقوام و آشناهاتون و یا دوستتان به خانه جدیدی نقل مکان کرده و یا خانه جدید خریده و شما که برای اولین بار می خواهید به خانه او بروید باید هدیه ای بخرید. نه؟!

کادو خانه جدید یا همان چشم روشنی به اصطلاح خودمان، هدیه ای است که نشانه خوش آمدگویی ما و ابراز خوشحالی ما از خانه خرین دوست یا فامیلمان است. در فرهنگ ایرانی این کادو خیلی مهم است در حدی که اگر به خانه کسی برای اولین بار می روید و چیزی دستتان نباشد واقعا زشت و دور از آداب محسوب می شود. در دیگر کشورها هم نسبتا کادوی خانه جدید یا اصطلاحا Housewarming Gift مرسوم است، فقط تفاوت در نوع هدیه هایی است که می بریم.

در کشور ما کادوی چشم روشنی معمولا ظروف کریستالی، آبگینه، صنایع دستی و ظروف دکوری است اما در دیگر کشور ها کادوهای دست ساز هم می تواند نوعی چشم روشنی محسوب شود.

برای خریدن چشم روشنی حتما باید به سلیقه صاحب خونه آشنایی داشته باشید تا ظرف دکوری که برای کادو می برید با دکور خانه آنها هماهنگی داشته باشد  یا لاا قل خیلی هم بی ربط نباشد. کادوهایی مانند گلدان های سفالی سبک قدیم، صنایع دستی استان ها مانند صنایع دستی سفال همدان و نیشابور و یا آبگینه های همدان و یا حتی برخی از ظروف صنایع دستی سیستان و بلوچستان که خیلی از ما آشنایی کمتری با آن داریم، بهترین چشم روشنی برای خانه یک ایرانی است چراکه هم به با سبک چیدمان زندگی ایرانی هماهنگی دارد و هم اینکه کادویی را هدیه می برید که با عشق درست شده و تماما کار دست مردم خودمان است با این روش به اقتصاد کشور هم کمک کرده ایم تا اینکه کادوهای چینی بخریم که همه جا هم هست. از طرف دیگر غیر از اینکه چه هدیه ای بخریم، موضوع اینکه کی وقت کنیم هدیه بخریم هم هست. مگه نه؟

با این شلوغی های هر روزه و مشغله ای که خیلی از ما در طول هفته داریم، خریدن هدیه و یه انتخاب خوب خیلی سخت می شود. در اکثر کشور ها خرید اینترنتی هدیه مرسوم شده است. به صورتی که به جای اینکه بین شلوغی های کار مجبور به گشتن بازار برای خرید کادو چشم روشنی بشوند، خیلی سریع بصورت آنلاین کادویی که دوست دارند را انتخاب می کنند و اون کادو براشون به صورت کادوپیچ شده ارسال می شود و یا حتی مستقیم به آدرس شخص کادوگیرنده ارسال می شود. این روش در زمان و هزینه ها هم صرفه جویی می کند و از همه مهم تر انتخاب های بیشتری برای چشم روشنی در یکجا پیش چشم ما قرار می گیرد.

البته هرچند که در فرهنگ قدیم ایران بوده و امروز اینگونه نیست ولی در کشورهای اروپایی یکی از انواع کادوهای خانه جدید یا همان چشم روشنی می تواند چند ظرف مربای خونگی و یا گلدانی زیبا باشد.

برچسب:
تاریخ نشر خبر: ۱۹ بهمن، ۱۳۹۷